29-01-2018

Sahte Pitahaya Fidanı Satıcılarının Sık Kullandığı Yöntemler

Son günlerde ejder meyvesi üretimiyle ilgili üzücü geri dönüşler alıyoruz. Dolandırıcılardan ya da bilinçsiz kişilerden fidan alan bazı çiftçiler büyük çaplı mağduriyetler yaşıyorlar.  Piyasaya göre oldukça uygun fiyatlar belirleyerek çiftçilerin gözünü boyayan bu kişiler, maalesef gerçek dışı  vaatlerle bu fidanları satıyorlar.

Bu yazımızda sizlere, sahtecilerin sık kullandığı söylemleri ve onlara sormanız gereken sorulardan bahsedeceğim.

Tuzak 1: 6 ayda dönümde 10bin meyve,  kurulacak kooperatif tarafından garantili satış

 

Ejder meyvesi ülkemizde oldukça popüler ve talep gören bir meyve. Hem halkın hem basının ilgisiyle üreticiler de üretime katılmak için oldukça hevesli. Bunu kullanan bazı kişiler ise çiftçilere ilginç kazançlar vaat ederek göz boyamaya çalışıyorlar. “Özel boy” olduğunu söyledikleri fidanlarla 6 ayda 10 bin meyve alacağınızı bunu adet olarak yüksek fiyatlara satarak dönümde inanılmaz paralar kazanacağınızı söylüyorlar. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda ise koskoca bahçede 1 tane bile meyve olmuyor.

Bu kişilere sormanız gereken soru ise çok basit. Meyveler nerede? Nereye sattınız? Eğer 6 ayda bu kadar fazla meyve alınıyorsa tüm süpermarketler, manavlar hatta halk pazarlarında bu meyvenin rahatlıkla halka ulaşabiliyor olması gerekmez mi?  10 binlerce meyvenin dalındayken fotoğrafı yok mu? Bu soruları sorduğunuzda ise birçok bahaneyle birlikte, ürünleri yeni topladıklarını falan söyleyeceklerdir. İnanmak ise sizlere kalmış.

Not: Ejder meyvesi hasatı tek seferde yapılan bir ürün değildir. Yaz boyu meyve verir. Yüksek miktarda ürün aldığını söyleyen bir kişinin ağaçlarında yaz boyu irili ufaklı birçok meyve sürekli bulunmak zorundadır.

Tuzak 2: Tohumdan Üretilen fidanlar

 

Bir tane ejder meyvesinin çekirdeklerini ayıkladığınızda  binlerce tohumunuz olur. Bu tohumlar ise ekildikten sonra birkaç ay içinde sadece profesyonel olarak üretim yapanların ayıracağı şekilde bir görünüme kavuşurlar. Ancak bahçenize ektiğinizde ürün almanız en az 5 yıl sürer. Ayrıca tüm tohumlar farklı çeşit çıkarır. Bazıları ise elle dölleme veya kısır olurlar. Dolayısıyla ticari amaçlı üretime uygun değildir. Kötü niyetli bazı kişiler ise tohumdan fidan üretip bu fidanları internet üzerinden satmaya çalışıyorlar

Bu kişilerden talep etmeniz gereken şey   ise yüksek miktarda üretim yaptıkları bir bahçe olup olmadığı ve ürünlerini nerede değerlendirdikleri hakkında bilgi olmalı.

Tuzak 3:  Gecenin kraliçesi çiçeği

 

Özellikle Muğla’da ve Antalya’da parklarda uzun yıllardır bulunan ve gecenin kraliçesi çiçeği olarak bilinen bu çiçek görüntü itibariyle ejder meyvesi kaktüslerine çok benziyor. Hatta çiçeği ejder meyvesinin çiçeğine oldukça yakın. Benzer olarak o da gece açıyor ve meyveye dönmeden döküyor. Bu da maalesef kötü niyetli kişilerce çiftçilerimize tehdit olarak geri dönmeye başladı. Özellikle Anamur’da ve Muğla’da bu bitkinin pitaya sanılarak ekildiğini oldukça fazla kişiden duymaya başladık.

 

Tuzak 4: Photoshop yapılmış saksı fotoğrafları ve rengârenk pitayalar

Fotoğraflarda görüldüğü gibi inanılmaz görünen bu saksılar da maalesef gerçek değil. Ejder meyvesi tabi ki saksıda gayet başarılı şekilde üretilebiliyor ama bunların özel veya bodur çeşit olarak satıldığını ve o yüzden bu kadar verimli olduğunu söyleyenler var. Bunlara itibar etmemenizi, orijinal fidanlarınızı istediğini ölçüde istediğiniz saksıda taçlandırarak yine meyve üretebilirsiniz. Ancak bu şekilde meyve üretmek imkansızdır.

Diğer fotoğraflar ise genelde tohumcuların kullandığı bir. yöntem. Doğal olmadığı belli olan bu renklerde pitaya çeşidi yoktur. Şuan bilinen ve dünyada üretimi yapılan renkler dışı sarı, dışı kırmızı çeşitlerdir. Dışı kırmızı ürünlerde içi beyaz ve içi kırmızı olarak iki başlığa ayrılır. Bunların dışında renkler gerçek değildir.

 

Sosyal Medyada Paylaş
divide

Eposta bültenimize abone olun