14-12-2017

Pitahaya İhracatındaki Lojistik Avantajlarımız

Pitahaya, dünya çapında hem görüntüsüyle hem de besin içeriği açısından gittikçe popülerliğini arttıran bir meyve. Ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da da yeni tanınmaya başlayan meyve için ülkemiz üretiminin en büyük avantajı uluslararası pazarlara yakınlık. Genelde Uzakdoğu ülkelerinde yoğunlaşan üretim nedeniyle Avrupa ve Rus pazarı, taze ve kaliteli meyvelere ulaşmakta zorlanıyor. Ejder meyvesinin gemi yolculuğunda,  dış görünüşünde ve tadında büyük kayıplar yaşanıyor. Bunun önüne geçmek için hava yolu tercih edildiğinde yine mesafe çok uzun olduğu için raf fiyatı astronomik seviyelere yükseliyor. Ülkemiz ise lojistik avantajları sayesinde ürünlerini Avrupa’nın en uç noktasına bile neredeyse dalından koparıldığı gibi üstelik uygun maliyetlerle ulaştırabilecek bir konumda . Bu sayede yerli üretim ejder meyvesi,  yurtdışı pazarında görüntüsüyle ve lezzetiyle Uzakdoğulu rakiplerini geride bırakacak gibi görünüyor.

Çin, Vietnam Pitahayasının % 70'ini tüketiyor.

Ejder meyvesi üretiminin önemli merkezlerinden Vietnam’ın da sorunu bahsettiğimiz gibi lojistik ve rekabetçi Pazar şartları. Avrupa ve Rus pazarını lojistik sebeplerle es geçen Asya ülkesi, bir de yakın coğrafyasındaki büyük üreticilerden dolayı rekabetçi Pazar şartlarından şikayetçi. Thailand , Malezya , Hindistan, Filipinler ve Singapur gibi üretici ülkelerin varlığına rağmen,  ayda 20.000 tona kadar ulaşabilen Vietnam'ın üretiminin yüzde 70i  Çin tarafından tüketiliyor. Asya ülkesinde pitahaya, meyve ihracatçılarının ana pazarı haline geldi.

Üreticiler " Avrupa, Amerika, Japonya ya da Rusya gibi dünyanın diğer bölgelerindeki pazarlara da girmek istiyoruz, ancak nakliye süresi ve fiyatı ile meyvenin raf ömrü sorunu ile karşı karşıyayız. " Gerçek şu ki ejder meyvelerinin raf ömrü 15 ile 20 gün arasında değişir ve aynı zamanda 2 ile 4 derece arasında sabit sıcaklığa ihtiyaç duyar. Sonuç olarak, deniz taşımacılığı çok sağlıklı olmuyor, ancak hava yoluyla gönderildiğinde artan masraflar meyvenin karlılığına büyük oranda  zarar veriyor. (Kaynak : http://www.freshplaza.com/article/185495/China-consumes-70-procent-of-Vietnams-dragon-fruit )

Pitahaya Ejder meyvesi avrupa raf fiyat

Onların Sorunu Lojistik , Bizim Sorunumuz Üretim Hacmi

Ülkemize Mehmet Tanrıverdi tarafından 10 yıllık bir çalışmanın sonunda kazandırılan pitahayanın üretimi, basına duyurduğu 2014 yılından beri önemli bir gelişim gösterse de uluslararası talepleri karşılamaktan çok uzak. Avrupa, Rusya ve çeşitli Arap ülkelerinden talep alsak da, taleplerin yüksek tonajda olması ve iç piyasada talebin fazlalığı, Türk pitayasının dünyaya açılmasının önündeki engeller olarak görülüyor. 

Sosyal Medyada Paylaş
divide

Eposta bültenimize abone olun