12-12-2017

Pitahaya Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Doğanın mucizelerinden biri olan pitahaya artık yerli. Türkiye’de üretmeye başladığımız Ejder meyvesi( diğer isimleri pitaya , pitahaya ) adını uzakdoğunun yaygın mitolojik karakterinden alıyor. Dış görüntüsüyle ilk defa görenlerin oyuncak zannettiği bu meyvenin kendi kadar ağacının da mucizevi özellikleri bulunuyor. Kaktüs bitkisi olan pitahaya, yaklaşık 1.5 metrede taçlandırılan bir ağaç. Daldan ekimi yapıldığında bir yaşında meyve vermeye başlıyor. Tohum ekimlerinde 4 ila 10 yılda meyve veriyor. Hobi amaçlı yetiştirenlerin dikkat etmesinde fayda var. Ülkemiz ikliminde hasat zamanı ise yaz dönemi.

Tanıştıralım : Gecenin Kraliçesi

Ejder Meyvesinin çiçeği de en az meyvenin kendisi kadar ilgi çekiyor. Görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakan kraliçemiz, gece açan bir çiçek. Yeterli olgunluğa ulaştığında, gece yarısına doğru açıyor. Ömrü sadece bir gün olan çiçek bitkinin cinsine göre ya kendi kendini döllüyor ya da dışardan yardım alarak dölleniyor. Doğal ortamında elle dölleme çiçekler ise döllenmek için doğadan beklenmedik bir yardım  alıyor: yarasalar. Gece açtığı için arılardan yardım alamayan pitaya yarasa yardımıyla da döllenebiliyor. Ticari ekimlerde ise çiftçiler gece mesaisi yaparak elle döllüyorlar. Hobi amaçlı yetiştirenler bu tarz bir işlem için evlerinde elle dölleme çeşitler yetiştirmekten keyif alsalar da, ticari olarak pek tercih edilmiyor.

Tanıştıralım: Meyvelerin Kralı

Onlarca çeşidi bulunan ejder meyvesi iki ana başlığa ayrılıyor. İçi kırmızı ve içi beyaz. Kabuğu yenmeyen ejder meyvesini kestiğinize sizi yumuşak ve minik çekirdeklerden oluşan yenilebilir bir kısım karşılıyor. Çekirdekleri insanlara kiviyi andırsa da , yedikçe pitayanın karakteristik lezzetini fark ediyorsunuz. Oldukça hafif bir meyve olan pitaya diyet yapanlar için de oldukça kullanışlı.

Meyvenin Hasat dönemi yaz ayları. Çiçekten itibaren olgunlaşma süresi 45-55 gün sürüyor. Depolama avantajları , işlenmiş gıda olarak tüketilebilmesi ise ejder meyvesine 12 ay ulaşmamızı sağlıyor. Yerli meyvelerimiz ise yurtdışındaki muadillerine göre oldukça lezzetli oluyor. Bunun nedeni ise ülkemizin diğer üreticilere kıyasla daha soğuk bir iklime sahip olması. 

 

Nasıl yenir? Tadı nasıldır?

Ejder meyvesi tüketimi oldukça kolay meyvedir. İster kavun gibi kabuğunu soyup dilimler halinde, isterseniz ortadan keserek kaşık yardımıyla tüketebilirsiniz. Daha iyi bir deneyim için tüketmeden önce bir süre buzdolabında soğutmanızı tavsiye ediyoruz. Pitahaya ile cheesecakeler, dondurmalar ve smoothielerinize lezzet katabilirsiniz. Kabuğuyla içeceklerinizi ve kokteyllerinizi renklendirebilirsiniz. Yurtdışında özellikle deniz ürünleriyle servis edilecek salatalarda kullanılır.

Daha Fazlası için bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz: 

Instagram: https://www.instagram.com/pitayaturkiye/
Facebook: http://facebook.com/pitayatr

Sosyal Medyada Paylaş
divide

Eposta bültenimize abone olun