05-10-2017

Pitahaya Hakkında

Pitaya/Pitahaya daha yaygın olarak bilinen ismiyle Ejder Meyvesinin ana vatanı Güney Amerika olarak biliniyor. Zamanla meyvenin ekimi Güneydoğu Asya’ya da yayıldı ve Çin, Tayland ve Vietnam ülkelerinde oldukça yaygın bir meyve haline geldi. Ejder meyvesi Hylocereus ve Selenecereus cinsi kaktüs bitkisinin Tatlı Pitaya olarak adlandırılan cinsidir.
Ticari üretim için yetiştirilen başlıca iki tür; parlak pembe kabuk ve içinde beyaz etli meyvesi olan Hylocereus Undatus ve parlak pembe kabuk ve çeşitli pembe renk tonlarına sahip meyvesiyle Hylocereus Sp. çeşitleridir.  Selenecereus Megalanthus, ticari üretim için yetiştirilen sarı kabuk ve beyaz etten oluşan başka bir türdür. Yuvarlaktır ve ekşi bir lezzete sahiptir. Tüm Ejder meyvesi türleri etli kısımlarında kivi tohumlarına benzeyen siyah minik yenilebilir tohumlara sahiptirler. Ejder meyvesinin dokusu kivi ya da karpuza benzer ve lezzeti hafif yumuşak ve tatlıdır. İçi pembe ete sahip olan meyve türlerinin beyaz ete sahip türe nazaran lezzeti daha yoğundur. Ağırlığı 720 grama kadar çıkar, ortalama 350-450 gram ağırlığında oval görünümlü yapraklı bir meyvedir. Ejder meyvesi ismini ejderha derisi görünümlü kabuğundan alır.

Üretiminin dünyada sınırlı olması ihtişamlı dış görünüşü ve sağlığa olan faydaları Ejder Meyvesinin popülaritesini de arttırıyor. Bilindiği üzere sağlıklı ve dengeli beslenme toplumların gelişimi için en önemli etkendir. Bireylerin sağlıklarını koruması iyileştirmesi ve geliştirmesi için girdiği arayışa sağlam bir cevap veren Ejder Meyvesi cilt, saç ve sağlık açısından önemli yeri olan tropikal bir meyvedir.
Pitaya meyvesi, yüksek C vitamini, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum ve Lif ihtiva eder.
Yaşlanma sonucu oluşan kırışıklık ve mimik çizgileriyle savaşır.
Akneleri tedavi eder, güneş yanıklarını yatıştırır ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.
İçerdiği yüksek lif seviyesi sayesinde kan şeker miktarını kontrol altına alarak diyabet seviyesini düzenler.
Yüksek tansiyonu önleme özelliği vardır.
İçerdiği Kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlıdır.
Kireçlenmeyi engeller. Kireçlenme doğrudan eklemleri etkileyerek yanma ve hareketsizliğe sebep olur. Pitaya kireçlenme karşısındaki başarısından dolayı pek çok yerde ‘yangın giderici (inflamatory) meyve,’ olarak tanınmaktadır.
Kolesterolü düşürür. Kalp ve damar sağlığını geliştirir.
Kilo yönetimine yardımcı olur.
İçerdiği besin ve mineraller itibariyle gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirir.

Türkiye’de ilk defa 2014 yılında yetiştirilen Ejder meyvesi ülkemizde ve dünyada popüler meyve olma yolunda ilerlemektedir. Yatırımcıların çiftçilerimizin ve girişimci gençlerimiz yoğun ilgisiyle bir çok farklı şehirde üretimine başlanan Ejder Meyvesi ilk sene itibariyle her yıl bir önceki yılın 2 katı meyve verme potansiyeline sahiptir. Sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeyi hedefleyen tüketicilerin sağlıklı gıdalara olan ilgisi artmaktadır. Son zamanlarda besin değeri açısından zengin olması ve insan sağlığı üzerindeki faydalarına yönelik bilimsel çalışmaların olumlu olması nedeniyle iç ve dış pazarda oldukça rağbet gören ejder meyvesi pazarının önümüzdeki yıllarda hızla büyümeye devam edeceği öngörülmektedir. Bizler de Pitahaya Türkiye ailesi olarak tarım alanındaki titiz çalışmalarımızla, ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde ejder meyvesi piyasasında yer edinerek ekonomiye katma değer sağlamayı amaçlamaktayız.

 

Sosyal Medyada Paylaş
divide

Eposta bültenimize abone olun