09-10-2017

Yatırımcı Gözüyle Pitahaya

Günümüzde yeni sağlıklı ve egzotik meyvelere talep tüm dünyada hızla yükseliyor. Mevcut talebin arzı aşması ve fiyatların çiftçi için avantajlı olması ejder meyvesi tarımına olan ilgiyi de arttırıyor. Ejder meyvesinin ana avantajı, ekildiğinde, yaklaşık  30 yıl ömre sahip olması, ekimden iki ila üç yıl sonra ciddi boyutta meyve üretmesi ve beş yıl sonra tam üretime ulaşmasıdır. Tarımsal uygulamaları kolay ve daha ucuzdur; bakım maliyeti düşüktür ve hastalık ihtiva etmemesi sayesinde ekim sonrası bakım çok azdır. Üç yaşındaki bir tesisin, yaklaşık 5-6 ton ürün verebilme potansiyeli, mevcut talep göz önüne alındığında, ejder meyvesinin yeni para ürünü olarak adlandırılması gerçekten şaşırtıcı değil. Meyve çiftçilere/üreticilere diğer meyvelere oranla yüksek kazanç sağlıyor.

Meyvenin aynı zamanda birçok ürüne işlenme potansiyeli ekonomiye ayrı bir katma değer katıyor. Bu işlenmiş ürünler, enerji ve meyve barları, dondurma, jöle, marmelat ve reçeller, meyve suyu, bitkisel çay, bebek maması, hamur işleri, yoğurt ve kozmetik sanayinde  kullanılarak değerlendiriliyor. Kırmızı çeşitlerin suyu da doğal gıda boyası olarak kullanılıp, çiçek tomurcuğu açılmadığında pişirilebiliyor ve sebze olarak yenilebiliyor.

Ejder meyvesinin ihracat potansiyeli de ülkemizin konumu itibariyle ciddi bir gelir kapısı olmaya adaydır. Ülkemizin Avrupa ülkelerine olan lojistik avantajı sayesinde meyvenin üretimini yapan Vietnam, Tayland gibi ülkelerden daha taze ve kısa sürede müşteriye ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca bu ülkelerde Nisan ayı itibariyle başlayan Muson yağmurları meyvenin kalitesini ve verimini düşürüyor ve bu dönem Türkiye’de ejder meyvesinin ürün alma dönemine tekabül ediyor. Meyvelerin büyük, lezzetli ve kaliteli olması Avrupa’da ürünün yok zamanına denk gelmesi ticari anlamda ülkemizin tercih edilmesine olanak sağlıyor. Ek olarak, organik olarak üretilen ejder meyvesi, meyve için öngörülen fiyatı önemli ölçüde arttırıyor.  (Conroy-Randall, 2011).

Son dönemlerde yeni bir endüstri olma yolunda ilerleyen, tarım ve köy hayatını konu alan agriturizm, tarıma ve alternatif  ürün meraklılarına yeni ufuklar katıyor. Bu durum göze alındığında agriturizm,  görsel olarak dikkat çeken ejder meyvesi için katma değer sağlamanın başka bir yoludur. Kaliforniya Üniversitesi Kooperatif  Uzantısı'na ("Agritourism" - UCCE, 2016)  göre "Tarımsal turizm, ziyaretçilerin eğlenmesi ve eğitimi için işletilen bir çiftlik veya ticari bir kuruluştur ve bu işletme sahibi veya işletmeci için ilave gelir yaratır"

Bu da gösteriyor ki ejder meyvesinin taze olarak tüketimin yanında bir çok açıdan Pazar potansiyeli vardır ve dünyada ejder meyvesinin talebi arzı aşmakta ve bu durum çiftçilere, meyveyi daha geniş çapta ticari olarak büyütme fırsatı yaratmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş
divide

Eposta bültenimize abone olun